MOBBING W GRUPIE ZAWODOWEJ PIELĘGNIAREK

MOBBING W GRUPIE ZAWODOWEJ PIELĘGNIAREK

MOBBING W GRUPIE ZAWODOWEJ PIELĘGNIAREK

 

Jak czytamy w Kodeksie pracy: „Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.”. Działania te nie są jednorazowe. 

Jak rozpoznać mobbing?

  • sytuacja musi trwać przez co najmniej pół roku
  • mobbing ma charakter celowy- sprawcy chodzi wyłącznie o poniżenie ofiary, zniszczenie jej opinii i wykluczenie ze środowiska
  • sprawca przemocy ma nad ofiarą przewagę psychiczną, fizyczną lub wynikającą z hierarchii pracowniczej
  • dręczenie ma miejsce w sytuacji, gdy ofiara i mobber znajdują się sam na sam, zazwyczaj takie sytuacje są ukrywane przed otoczeniem

 

Kto może być mobberem?

  • pracodawca
  • przełożony
  • współpracownicy

 

Jakie zachowania możemy określić mianem mobbingu?

  • stała krytyka wykonywanej pracy lub życia prywatnego pracownika
  • stosowanie ustnych gróźb i pogróżek
  • używanie różnego rodzaju aluzji wobec pracownika
  • unikanie przez przełożonego rozmów z danym pracownikiem
  • mówienie źle, gdy dana osoba tego nie słyszy
  • rozsiewanie plotek
  • zmuszanie pracownika do wykonywania prac naruszających jego godność osobistą albo też zlecanie prac bezsensownych, poniżej umiejętności pracownika lub dawanie zadań przerastających możliwości i kompetencje pracownika w celu jego zdyskredytowania
  • stałe kwestionowanie decyzji podejmowanych przez pracownika

Konsekwencje mobbingu:

  • skutki krótkoterminowe:
    - odczuwanie złości, irytacji, lęku, bezradność, rezygnacja

- odczuwanie poczucia winy

- zaniżone poczucie własnej wartości

 

  • skutki długoterminowe:

- utrata motywacji do pracy

- zaburzenia koncentracji

- problemy z pamięcią

- uzależnienia

-zaburzenia lękowe

- wypalenie zawodowe

- depresja

- myśli samobójcze

-syndrom stresu pourazowego (PTSD) spowodowany stresem długoterminowym

 

  • dolegliwości somatyczne:

- uczucie ciągłego zmęczenia

- bóle głowy, migreny

- dolegliwości żołądkowe

- objawy sercowo-naczyniowe

- wzrost napięcia mięśniowego

- zaburzenia seksualne

 

  • konsekwencje dla rodziny pracownika:

- pogorszenie się relacji w rodzinie

-wzrost napięć i konfliktów wśród partnerów

- rozpad związku

Konsekwencje prawne dla mobbera

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Karą za mobbing może być grzywna a nawet kara pozbawienia wolności. Istotne tu jednak wtedy jest aby prześladowanie miało rangę przestępstwa. 

Aby osoba stosująca mobbing poniosła prawne konsekwencje muszą być przedstawione dowody jego winy. W pierwszej kolejności są to zeznania pokrzywdzonego. Należy przedstawić również wszelkie maile, smsy, nagrania z dyktafonu. Warto również przedstawić zeznania innych pracowników. Jest to jednak trudne, gdyż inne osoby mogą bać się o swoje stanowisku pracy i najczęściej nie chcą zeznawać. 

 

Mobbing wśród pielęgniarek

            Według badania przeprowadzonego w 2005 roku przez Buchan i wsp. grupa zawodowa pielęgniarek jest 3-krotnie częściej narażona na mobbing niż inni pracownicy ochrony zdrowia. Praca zmianowa, odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie, przemęczenie mogą skutkować napięciem psychicznym. Dodatkowo codzienna współpraca z ludźmi i wiele zależności między współpracownikami skutkuje często narastaniem konfliktów. Znaczący wpływ ma również feminizacja zawodu. Kobiety bowiem najczęściej wyrażają swoją agresję właśnie szykanowaniem czy odrzuceniem z grupy znajomych. 

            Mobbing wśród pielęgniarek jest tematem wielu badań. Przykładowo jedno z nich przeprowadziło Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe. W ogólnopolskim badaniu wzięły udział 472 aktywne zawodowo pielęgniarki. Aż 56% z nich doświadczyło w miejscu pracy tzw. „fali” czyli poniżających zachowań wobec młodszych stażem pielęgniarek i pielęgniarzy. Zjawisko to przejawia się najczęściej negowaniem wartości wykonywanej pracy, przerywanie lub niedopuszczanie do wypowiedzi, poniżanie lub obrażanie w obecności innych osób, obmawianie, podważanie wykształcenia i wiedzy, przydzielanie zadań poniżej kompetencji. Według ankietowanych najczęściej niewłaściwych zachowań dopuszczają się przełożeni (30%) i współpracownicy względem siebie (23%). Bardzo niepokojącym faktem okazało się to, że aż 73% badanych stwierdziło, że nieprawidłowych zachowań wobec pracowników nigdzie nie zgłaszano.

            Analizy wyników badań przeprowadzonych w wielu ośrodkach pokazują, że najczęściej mobbing stosuje przełożony ofiary. Niewłaściwych zachowań dopuszczają się również współpracownicy. Aż 1/3 badanych wskazuje na agresywne zachowania ze strony lekarzy.

            Poważną konsekwencją mobbingu wśród pielęgniarek jest odchodzenie od profesji. Amerykańskie badanie opisowe przeprowadzone przez Vessey i wsp. dotyczące zakresu zjawiska przemocy w miejscu pracy wykazało, że 70% badanych pielęgniarek, które doświadczyły mobbingu pragnęło zrezygnować z wykonywania profesji. Wyniki badaniaRoyal Collegeof Nursing prowadzonego w 2001 roku wykazało, że1/3 pielęgniarek, które doświadczyły mobbingu, porzuciło wykonywanie zawodu .

            Jakie są Państwa opinie na ten temat? Czy doświadczaliście mobbingu w miejscu pracy? Czekamy na dyskusję pod artykułem.

 

Źródła:

  1. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00181
  2. https://medovita.pl/mobbing-jego-objawy-i-przyczyny-co-zrobic-gdy-wystepuje-mobbing-w-pracy/#jak_rozpoznac_mobbing
  3. https://zawodowysos.pl/konsekwencje-mobbingu/
  4. https://mamopracuj.pl/mobbing-jego-przejawy-i-prawne-konsekwencje/?gclid=Cj0KCQjw2_OWBhDqARIsAAUNTTFXjbRvt_XpHYlqvXvqtckPPvbS_w1ld1n0MngNM4XRoR3yBNhh46waAkVfEALw_wcB
  5. „Mobbing w grupie zawodowej pielęgniarek” L. Kozłowska, A. Doboszyńska, Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  6. https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/alert-mobbing-w-ochronie-zdrowia/mobbing-w-zespolach-pielegniarskich/

 

Artykuł przygotowała: Agnieszka Szymańska

 

Absolwentka studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studiów magisterskich na WSEiI w Lublinie. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarka na oddziale hematologicznym w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Prywatnie szczęśliwa mężatka i mama trójki dzieci.  

Opublikowane: 04:53:05 24/07/2022
Artykuł polubiono 8 razy Też polub
Komentarze:
Nikt jeszcze nie dodał komentarza