Podwyżki w ochronie zdrowia dla pielęgniarek i położnych od lipca 2023 roku
Zgodnie z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych od 1 lipca 2023 roku czekają nas kolejne podwyżki w ochronie zdrowia.
Zgodnie z obowiązującą ustawą pensje pracowników ochrony zdrowia są uaktualniane zgodnie ze współczynnikami w zależności od zawodu i wykształcenia zawartymi w wyżej wymienionym akcie prawnym w odniesieniu do średniej płacy w gospodarce w roku poprzedzającym. Oznacza to, że co roku 1 lipca podmioty, które udzielają świadczeń zdrowotnych w Polsce podnosić będą wynagrodzenia zasadnicze swoich pracowników, jeśli będą one niższe niż próg, którego wysokość określa iloczyn współczynnika pracy (określonego w załączniku do ustawy) i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.
Dokładna kwota nie jest jeszcze znana, gdyż wartość średniego krajowego wynagrodzenia w gospodarce poznamy dopiero w lutym. Jednak już teraz można w przybliżeniu oszacować ile ona będzie wynosić. Według wyliczeń ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich pensje pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca 2023 roku wzrosną średnio o 11%.
Jak te szacunkowe kwoty będą wyglądać w przypadku pielęgniarek i położnych?
Łączna szacunkowa kwota, którą trzeba będzie przeznaczyć z budżetu państwa na pokrycie kosztów wzrostu minimalnego wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca 2023 roku, wyniesie według obliczeń ekonomistów 2,3 mld złotych.
Finansowanie podwyżek budzi kontrowersje już od prawie roku. Przypominamy, że od
1 lipca 2022 r. wzrost wynagrodzeń pracowników finansowany jest przez NFZ wyłącznie w wycenie świadczeń dla konkretnego podmiotu leczniczego. Wcześniej kwoty te podmioty otrzymywały na pensję dla konkretnego pracownika. Zmiany finansowania spowodowały, że obecnie wielu pracodawców degraduje pielęgniarki i położne do niższej grupy współczynnikowej mimo posiadanych kwalifikacji np. pielęgniarkom z tytułem magistra i ze specjalizacją nie uznane zostały studia magisterskie i wówczas taki pracownik otrzymuje pensje niższą niż powinien według ustawy. Problem ten jest zgłaszany w wielu miejscach w Polsce. Jak więc będą wyglądać rzeczywiste podwyżki od lipca bieżącego roku skoro ubiegłoroczne nie zostały faktycznie zrealizowane? Na razie to pytanie zostaje bez odpowiedzi…
Czy Państwa pracodawcy zrealizowali ubiegłoroczne podwyżki zgodnie z obowiązującą ustawą? Czy uważacie, że od lipca Wasze pensje faktycznie wzrosną? Jakie są Państwa opinie na ten temat? Czekamy na dyskusję pod artykułem.
Źródła:
Artykuł przygotowała: Agnieszka Szymańska
Absolwentka studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studiów magisterskich na WSEiI w Lublinie. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarka na oddziale hematologicznym w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Prywatnie szczęśliwa mężatka i mama trójki dzieci.