OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA OCHRONNE PRZECIWKO COVID-19 DLA PRACOWNIKÓW WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE

OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA OCHRONNE PRZECIWKO COVID-19 DLA PRACOWNIKÓW WYKONUJĄCYCH ZAWODY MEDYCZNE

pielęgniarki, pielęgniarstwo

Według raportu Ministerstwa Zdrowia na temat zakażeń koronawirusem (Sars-Cov-2) od początku pandemii w Polsce (od 4 marca 2020r.) do 24grudnia 2021r. (godz.11:06) zaraziło się 4 032 796 osób, z czego aż 94 041 zmarło. 

Podejmowane są liczne działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia. Jednym ze sposobów walki z koronawirusem są szczepienia ochronne prowadzone w Polsce już od roku. Według danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 8 listopada 2021 roku łączna liczba zaszczepionych Polaków dwiema dawkami szczepionki przeciwko Covid-19 wynosiła 
18 102 027 osób, co stanowiło47,2% całego społeczeństwa. Polska zajmowała wówczas dopiero 23 miejsce pod względem wyszczepialności w Unii Europejskiej. 

Jak te statystyki wyglądały wśród pracowników ochrony zdrowia? Poziom wyszczepienia pracowników wykonujących zawody medyczne jest wysoki. Według danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 6.08.2021roku dane te kształtowały się następująco. Dwie dawki szczepionki otrzymało:

 • 93,24% lekarzy
 • 92,13% diagnostów laboratoryjnych
 • 90,14% lekarzy dentystów
 • 89,75% położnych
 • 88,90% pielęgniarek
 • 88,39% farmaceutów
 • 63,90% fizjoterapeutów

 

Do tej pory wyżej wymienione szczepienia nie były obowiązkowe dla żadnej grupy zawodowej. 22 grudnia 2021 roku Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla:

 • Osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz dla osób wykonujących czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego
 • Osoby zatrudnione w aptece ogólnodostępnej lub w punkcie aptecznym
 • Studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego

Obowiązek stosuje się do osób, które nie mają przeciwskazań do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia, Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia tj. 23 grudnia 2021 roku. Osoby wymienione powyżej mają obowiązek poddać się obowiązkowemu szczepieniu przeciwko Covid-19 nie później niż do dnia 1 marca 2021 roku.

Chcieliśmy przytoczyć Państwu stanowisko Samorządów Zawodów Medycznych z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wprowadzenia wyżej wymienionego rozporządzenia. Stanowisko zostało podpisane przez:

 • Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej 
 • Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych 
 • Prezes Naczelnej Rady Fizjoterapeutów
 • Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
 • Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Samorządy Zawodów Medycznych uważają, że szczepienia ochronne są jednym z najważniejszych osiągnięć cywilizacyjnych związanych z ochroną zdrowia i stanowią główną metodę zapobiegania chorobom zakaźnym. Twierdzą, że obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla medyków są jak najbardziej uzasadnione ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, jak i samych osób wykonujących zawód medyczny. 

A jakie są Państwa opinie na temat wprowadzenia obowiązkowych szczepień? Czekamy na opinię pod artykułem.

 

Źródła:

 1. https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2
 2. https://300gospodarka.pl/wykres-dnia/polska-miejsce-w-europie-szczepienia-covid-19
 3. https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8221876,szczepienia-wsrod-medykow-najbardziej-chetni-lekarze-diagnosci-dentysci.html
 4. https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2021/2398
 5. https://nipip.pl/stanowisko-w-sprawie-wprowadzenia-obowiazkowych-szczepien-ochronnych-przeciwko-covid-19-dla-pracownikow-wykonujacych-zawody-medyczne/?fbclid=IwAR0Xf2mOZwL5fX_MRiAzUh-LukDyV8X2Cv-weDKerxTmUA9HPyHS8QEAhdI

 

Artykuł przygotowała: Agnieszka Szymańska

 

Absolwentka studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studiów magisterskich na WSEiI w Lublinie. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarka na oddziale hematologicznym w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Prywatnie szczęśliwa mężatka i mama dwóch 4-letnich synów.

 

 

 

 

 

Opublikowane: 12:57:01 26/12/2021
Artykuł polubiono 8 razy Też polub
Komentarze:
Dodane: 11:09:40 30/12/2021 przez A.Bettin
Moim zdaniem to skandal. Jak do tego się mają prawa człowieka, Konstytucją? Mam być zmuszana do tego czego nie chcę, bo pracuję w szpitalu? Nie piję alkoholu, nie palę papierosów, nie używam narkotyków, a mam sobie aplikować w organizm coś za co nikt nie ponosi odpowiedzialności i daje tyle powikłań łącznie ze zgonem? Kto chce niech przyjmuje ten środek. A kto nie to niech go nie zmuszają.

Dodane: 16:43:44 26/12/2021 przez W.Walz?cka
Uważam, że każdy ma prawo wyboru i nikogo nie należy zmuszać do przyjmowania eksperymentalnej szczepionki, która jest cały czas w fazie testów. Kto chce niech jak najbardziej przyjmie szczepionkę ale każdy powinien moc sam zadecydować czy chce tego dokonać. Nie powinno w związku z tym być podziałów ani zmuszania ludzi np utraceniem pracy.