SPECJALIZACJE PIELĘGNIARSKIE - CYKL ARTYKUŁÓW

SPECJALIZACJE PIELĘGNIARSKIE - CYKL ARTYKUŁÓW

Specjalizacje pielęgniarskie

 

Nawiązując do naszego poprzedniego artykułu „Od maturzysty do specjalisty- czyli aktualna ścieżka kształcenia pielęgniarek w Polsce” (link do artykułu znajduję się w Źródłach) chcielibyśmy Państwo zapoznać ze specjalizacjami pielęgniarskimi i zachęcić do rozpoczęcia tego kształcenia podyplomowego. W tym celu chcielibyśmy zaproponować cykl artykułów na temat wszystkich specjalizacji pielęgniarskich. Artykuły będą ukazywać się raz w tygodniu i będę opisywać konkretnie każdą specjalizację tj. jakie moduły wchodzą w program danego szkolenia specjalizacyjnego, ile godzin zajęć trwa dana specjalizacja, jakie są warunki przystąpienia do szkolenia i jakie konkretne kompetencje uzyska pielęgniarka po uzyskaniu tytułu specjalisty w tej dziedzinie itd.

Przypominamy, że szkolenie specjalizacyjne, zwane specjalizacją jest to rodzaj kształcenia, który zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz uzyskania tytułu specjalisty w tej dziedzinie. Obecnie trwa ona dwa lata jednak jak informuje portal Pielęgniarki.info.pl są plany, aby wydłużyć czas trwania specjalizacji aż do 5 lat. O tych planach poinformowała Pani Beata Guzak dyrektor CKPPiP (Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych) na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 1 października 2021 roku. 

Do specjalizacji może przystąpić pielęgniarka, która:

  • Posiada prawo wykonywania zawodu
  • Pracowała w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat
  • Została dopuszczona do specjalizacji po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego przez System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK)

Aktualnie wykaz dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja obejmuje:

  • 13 specjalizacji tylko dla pielęgniarek
  • 2 specjalizacje tylko dla położnych
  • 2 specjalizacje dla pielęgniarek i położnych

Postaramy się przybliżyć Państwu każdą z nich. Już za tydzień zapraszamy do artykułu na temat szkolenia specjalizacyjnego dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. 

 

 

Źródła:

  1. https://specki.pl/news/v/41-OD-MATURZYSTY-DO-SPECJALISTY-CZYLI-AKTUALNA-SCIEZKA-KSZTALCENIA-PIELEGNIAREK-W-POLSCE
  2. https://www.pielegniarki.info.pl/aktualnosci/specjalizacja-pielegniarek-ma-trwac-piec-lat?fbclid=IwAR3m3Z7ICjOic2i83HsKDmG30y-wUPzkqA8bMbeSjP3VUeWRl9BpIRasamw

 

Artykuł przygotowała: Agnieszka Szymańska

 

Absolwentka studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studiów magisterskich na WSEiI w Lublinie. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarka na oddziale hematologicznym w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Prywatnie szczęśliwa mężatka i mama dwóch 4-letnich synów.

 

 

Opublikowane: 02:50:06 16/01/2022
Artykuł polubiono 8 razy Też polub
Komentarze:
Nikt jeszcze nie dodał komentarza