CHIRURGICZNA ASYSTA LEKARZA - PLANY NA NOWY ZAWÓD MEDYCZNY

CHIRURGICZNA ASYSTA LEKARZA - PLANY NA NOWY ZAWÓD MEDYCZNY

specjalizacje pielęgniarskie

 

            W planach Ministerstwa Zdrowia jest wprowadzenie nowej dziedziny specjalizacji jaką jest chirurgiczna asysta lekarza. Projekt zakłada podnoszenie w ramach kształcenia podyplomowego kwalifikacji zawodowych poprzez nabycie dodatkowej wiedzy i umiejętności w trakcie szkolenia specjalizacyjnego co skutkowałoby asystowaniem lekarzom przy operacjach.

            Projekt rozporządzenia zakłada, że wyżej wymieniona specjalizacja będzie skierowana m.in. do pielęgniarek, ratowników medycznych i fizjoterapeutów. Osoba po tym szkoleniu specjalizacyjnym będzie przygotowana merytorycznie i technicznie do wykonywania wybranych czynności przedoperacyjnych m.in. wsparcie intensywnej terapii w czynnościach chirurgii ogólnej. Chirurgiczny asystent lekarza będzie asystować przy stole operacyjnym, a także jego zadaniem będzie wykonywanie określonych czynności po zabiegach chirurgicznych. Obecnie nie wiemy jeszcze jak konkretnie taka specjalizacja będzie wyglądać. Powołany będzie Zespół Ekspertów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, który określi moduły, bloki i godziny kształcenia, tak aby zapewnić odpowiednie, na wysokim poziomie szkolenie specjalizacyjne. 

            Podobne rozwiązania funkcjonują już od kilku lat w krajach takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia oraz w niektórych krajach Unii Europejskiej. Zawód ten cieszy się dużą atrakcyjnością i przydatnością dla systemów opieki zdrowotnej wyżej wymienionych krajów. 

            Według Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie tego zawodu odciąży chirurgów w szczególności chirurga ogólnego. Obecnie średnia wieku lekarza tej specjalizacji wynosi około 60 lat. Odczuwalny jest też znaczny deficyt tych lekarzy. 

            Jakie zdanie na temat tych planów ma środowisko chirurgów? Porozumienie Chirurgów Skalpel odnosi się krytycznie do tego pomysłu. Uważają, że operować pacjenta powinni tylko lekarze. Według nich asystować mogą np. lekarze rezydenci. Uważają, że rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia nie rozwiąże problemów kadrowych wśród chirurgów. Twierdzą, że lepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie większej ilości sekretarek medycznych, które mogłyby odciążyć lekarzy od tzw. papierologii a w tym czasie oni mieli by więcej czasu na faktyczną pracę przy pacjencie, Przypominają dodatkowo, że przecież istnieje już podobna specjalizacja dla pielęgniarek jaką jest specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i pielęgniarstwa operacyjnego. 

            Podobne zdanie ma Naczelna Izba Lekarska. Uważa ona, że wprowadzenie nowego zawodu w żaden sposób nie zwiększy przecież liczby chirurgów w Polsce. Uważają, że ważniejsze byłoby polepszenie realiów pracy tych lekarzy oraz polepszenie warunków odbywania lekarskich specjalizacji chirurgicznych. Skutkowałoby to większą ilością chirurgów w Polsce. Podkreślają, że próba uregulowania braków kadrowych wśród lekarzy pogłębi tylko obserwowany od lata deficyt kadrowy pielęgniarek i ratowników medycznych. 

            Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następnym od daty ogłoszenia. Na razie zostało poddane do publicznej debaty. 

Jesteśmy zainteresowani zdaniem środowiska pielęgniarek na ten temat. Czy uważacie podobnie jak środowisko lekarskie, że nie rozwiąże to braków kadrowych wśród chirurgów a tylko pogłębi braki wśród pielęgniarek czy ratowników medycznych? Czy bylibyście zainteresowani taką specjalizacją? Czekamy na Państwa opinie pod artykułem. 

 

A już za tydzień kontynuujemy nasz cykl artykułów na temat specjalizacji pielęgniarskich. Kolejny tekst poświęcimy specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego. 

 

Źródła:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
  2. https://www.prawo.pl/zdrowie/chirurgiczny-asystent-lekarza-nowy-pomysl-ministerstwa-zdrowia,509562.html
  3. https://nil.org.pl/aktualnosci/5777-nowa-specjalizacja-chirurgiczna-asysta-lekarza

 

Artykuł przygotowała: Agnieszka Szymańska

 

Absolwentka studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studiów magisterskich na WSEiI w Lublinie. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarka na oddziale hematologicznym w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Prywatnie szczęśliwa mężatka i mama dwóch 4-letnich synów.

 

Opublikowane: 03:16:04 27/02/2022
Artykuł polubiono 6 razy Też polub
Komentarze:
Nikt jeszcze nie dodał komentarza