Co powinna zawierać pieczątka pielęgniarki?

CO POWINNA ZAWIERAĆ PIECZĄTKA PIELĘGNIARKI?

CO POWINNA ZAWIERAĆ PIECZĄTKA PIELĘGNIARKI?

 

Pielęgniarka i położna ma obowiązek podczas udzielania świadczeń zdrowotnych (w czasie dokonywania wpisów) podawać informacje, dzięki którym można zidentyfikować jej tożsamość. Najpopularniejszą metodą jest właśnie używanie pieczątki.

 

Zgodnie z § 10 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, informacjami tymi są oznaczenie osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych/kierującej na badanie diagnostyczne, konsultację lub leczenie:

  • imię (imiona) i nazwisko
  • tytuł zawodowy
  • unikalny identyfikator upoważnienia nadany przez Rejestr Asystentów Medycznych, o którym mowa w art. 31b ust. 7 pkt 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia - w przypadku osoby upoważnionej, o której mowa w art. 31b ust. 1 tej ustawy
  • numer prawa wykonywania zawodu
  • podpis

 

Zgodnie z Uchwałą Nr 560/VIIP/2022Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 24 czerwca 2022 r.w sprawie treści pieczątki pielęgniarki lub położnej pieczątka pielęgniarki i położnej powinna zawierać następujące dane:

 

1.imię i nazwisko

 

2.tytuł zawodowy

 

  • magister pielęgniarstwa („mgr piel.”) lub magister położnictwa („mgr poł.”),
  • licencjat pielęgniarstwa („lic. piel.”) lub licencjat położnictwa („lic. poł.”),
  • pielęgniarka dyplomowana („piel. dypl.”) lub położna dyplomowana („poł. dypl.”),
  • pielęgniarka lub położna

 

3.uzyskane specjalizacje w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia,

 

4.numer prawa wykonywania zawodu.

            Pieczątka nie powinna wprowadzać w błąd a więc nie można na niej zawrzeć np. tytułu magistra z innego kierunku studiów. Dla przykładu pielęgniarka, która posiada tytuł magistra pedagogiki nie może na pieczątce pielęgniarskiej przed imieniem i nazwiskiem wstawić skrótu „mgr” bo sugerowało by to ukończenie studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. 

 

Zgubienie pieczątki

          Zgubienie własnej pieczątki może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli pieczątka trafi w niepowołanie ręce może być przedmiotem przestępstwa. Ktoś może podszywać się pod nas korzystając z naszych danych. Dlatego fakt zgubienia pieczątki należy natychmiast zgłosić swojemu przełożonemu.

            Korzystanie z cudzej pieczątki jest przestępstwem i powinno być zgłoszone na policję. Zgodnie z art. 270 § 1 Kodeksu Karnego grozi za to grzywna, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności na okres od 3 miesięcy aż do 5 lat. 

Źródła:

  1. https://nipip.pl/uchwala-nr-560-viip-2022-naczelnej-rady-pielegniarek-i-poloznych-z-dnia-24-czerwca-2022-r-w-sprawie-tresci-pieczatki-pielegniarki-lub-poloznej/
  2. https://stempleks.pl/blog/pieczatki/pieczatka-pielegniarki-co-powinna-zawierac/
  3. https://www.izbapiel.katowice.pl/home/dzial-prawny/prawny-najczesciej-zadawane-pytania/5292-pieczatka-pielegniarki-poloznej-2
  4. https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2022/07/18/prawidlowe-dane-na-pieczatce-pielegniarki-i-poloznej/

 

Artykuł przygotowała: Agnieszka Szymańska

 

Absolwentka studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studiów magisterskich na WSEiI w Lublinie. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarka na oddziale hematologicznym w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Prywatnie szczęśliwa mężatka i mama trójki dzieci. 

Opublikowane: 04:19:03 02/10/2022
Artykuł polubiono 6 razy Też polub
Komentarze:
Nikt jeszcze nie dodał komentarza